
…och nu påverkas inte bara själva Facebook.com utan alla de som på olika sätt använder sig av deras API. Exempelvis Like-knappen, den mest spridda av deras social plugins.
För många kommer det här innebära att man kommer att fundera över om man verkligen ska satsa marknadspengar på något som är så osäkert. Men fundera då på hur många gånger som tidningen inte kommer – och vad man då förlorar på det. Facebook är ett fenomen som inte kommer att bara försvinna. Tycker att @jocke påpekar det bra i paneldebatten på Webbdagarna i Malmö:
Innan någon tar över efter Facebook kommer nog Facebook att upplösas av sig själv. Det kommer inte vara en tjänst eller sajt utan en plattform som ligger i botten som identitetsplattform.