
- Målet med det här brevet är ju att dela med mig av länkar som jag läst, och som jag tycker borde vara intressanta för fler. Jag försöker göra nån sorts sammanfattning och ibland addera mina tankar, men som sagt: länkarna är läsvärda i sig själv.
- Det här är inte ett nyhetsbrev om AI, det är inte ett nyhetsbrev om sociala medier, det är inte ett nyhetsbrev om trender eller så. Det är ett nyhetsbrev som reflekterar vad jag läser och är nyfiken på. Jag inser att ju större det blir desto fler kanske önskar att det vore mer nischat, att det kunde definieras som ”ett av Sveriges bästa nyhetsbrev om AI för oss kommunikatörer” eller ”ett nyhetsbrev från en av Sveriges OGs om sociala medier”. Men jag trivs med det här, hela tanken bygger på att jag skapar värde för andra och för mig själv och tid att läsa. Jag kommer att fortsätta att både göra editioner som bygger på ett tema eller helt enkelt bara blanda hejfriskt.
- Jag läser faktiskt allt som jag tipsar om – typ helt analogt och AI-fritt. När det kommer till en del av de hardcore-vetenskapliga uppsatserna så läser jag abstracts och slutsatser, ibland diskussion. Mina sammanfattningar bygger på vad jag minns att jag läst, och sen en del vad jag tänkt. Helt enkelt väljer jag bort i 99,5% av fallen att använda mig av utmärkta Perplexity.ai för att sammanfatta saker till mig. Det handlar inte om att jag tycker det är fel att använda det utan att jag vill läsa saker själv. Jag har inget emot att använda AI för summeringar av långa texter, jag tror kanske att jag kommer använda det ibland även här, men kommer då att som i ett tidigare mail länka in den sammanfattningen. Vill man läsa en utmärkt text om hur AI-sammanfattningar och -summeringar antagligen är det som kommer göra AI mer vardag så finns det en hos Tomas Seo.
- Jag försöker därför så långt jag kan att använda källor som ligger utanför paywalls, prenumerationer och liknande. Det handlar inte om att jag är gammal ”informations wants to be free”-person (vilket jag ju är…), utan helt enkelt för att alla ska kunna läsa det jag hittat. Jag undviker därför också diverse ”gåvolänkar” mm som stora medier börjat använda.
- Det innebär tyvärr också att jag behöver undvika att dela vidare innehåll från mindre publicister som ligger bakom prenumerationer mm, vilket kan kännas tråkigare, eftersom jag kan känna att de kan vara värda att prenumereras på.
- Jag har valt att inte ha en prenumerationsdel av flera skäl (lathet är ett av dem) men jag kommer tipsa om mina egna erbjudanden ibland och ibland ha samarbeten som reklammärks.
Om du vill prenumerera så gör du det på Deepedition.substack.com om du vill läsa äldre editioner av nyhetsbrevet så finns Arkivet.