Korsfästelsen kommenterad

Posted: april 16th, 2009 | Author: Niclas Strandh | Filed under: NS DigitalPR, Uppföljt | Tags: , | View Comments

Det är roligt att min krönika verkar störa några i varje fall. Självklart är jag tacksam för alla glada tillrop också. Texten skrevs i lördags företrädesvis på en parkbänk i solen på ön.

Det har kommit en del kommentarer. Svarar på dem här i bloggen.

Per skriver:

Jag startar ett nytt företag. Jag gör här reklam för mig själv. Alla ni som vill ha mig som säger att jag är den enda som tänker nytt. Alla ni som förstår att jag är framtiden, kom till mig. Schyssssssty resumé. En personlig platsannons, helt djä… fucking gratis!

Mitt svar: Kära Per. Jag vet inte om du inser det men det är ju precis vad alla andra artiklar ofta också handlar om. Tror du att företag väljer att berätta i pressrellar om sina nya case, att de startar etc. för att de inte är intresserade av reklam? Eller att personer som skriver krönikor, insändare mm gör det utan tanke på att det kan innebära något bra för ens personliga varumärke? Well. Du är sex år och fortfarande naiv? Självklart är jag intresserad av att företag ska tycka att jag är en smart snubbe man vill ha i sitt team. Visserligen är det kul att skriva krönikor per se för Resumé, alldeles gratis. Men självklart är en av anledningarna varför man gör det för att stärka sitt varumärke. Per, får jag fråga: är du journalist på Arbetaren eller? :)

Anonym1 skriver:

Kanske missade jag något i din förra artiklel, Niclas. Men skrev du inte då att vi ska våga se oss själva som krängare? Här känns det verkligen som om du vänder helt och hållet. Och jag håller med dig i denna artikel. Mycket!

Mitt svar: Du missade att jag skriver att jag behöver känna passion och engagemang för det jag gör. Jag kan känna passion och engagemang för att kränga reklam också. Problemet jag tog upp i förra artikeln var att reklamare lätt bara vill göra det som är ”konstnärligt” och ”fint kreativt”. Och jag kan försäkra dig att det inte är så roligt alltid att jobba som egenkonsult inom digital PR och sociala medier heller. Så nej, jag ser ingen motsättning – möjligen att det är ett angreppssätt från olika håll. Kul att du håller med mig för övrigt – då finns det ju hopp för branschen.

Raoul Galli, som är socialantropolog och forskar runt reklam- och media2, skriver:

Från prästambition till guruambition och tillbaka till jesus på korset går tydligen en rak linje som förutsätter behovet och viljan att tro på… vad egentligen?

Mitt svar: Intressant kommentar som är en smula vag dock. Några grejer bara:

  1. Det var inte prästambition. Jag har jobbat som präst i flera år, bland annat som ungdomspräst i Borlänge. Vill man rota djupare i detta kan man söka på präst på min privata blogg.
  2. Tro på det man gör – jag tycker det är ganska klart i texten. För min del handlar det om att jag tror på sociala medier som en möjlighet till att förnya marknadskommunikationen. Att det ger möjligheten till en mer respektfull konversation med målgruppen.
  3. Tillbaka till? Well – pratade idag med en person som skulle försöka hitta strategier för att marknadsföra Svenska kyrkan. Jag påpekade att kyrkan borde vara världsbäst på sociala medier eftersom det som Jesus och lärjungarna gjorde var konversationsmarknadsföring, word-of-mouth och viral marknadsföring. Svenska kyrkan däremot anser det fult att göra reklam. Ridå.
  1. för övrigt verkar namnet Anonym vara det vanligaste svenska namnet om man tittar på kommentarer []
  2. måste säga att det verkar vara oerhört spännande forskningsområde som jag, som beteendevetare, kommer borra djupare i []

Related posts:

  1. Startups och sociala medier
  2. Kortbloggat:Digitalpr.se-2009/12/08
  3. En liten surv om Twingly Channels
  4. Kortbloggat på digitalpr.se-27 August 2009
  5. Kortbloggat på digitalpr.se-24 August 2009


  • Hans Franson
    Ta in och gör värdering. Det som tynger läggs åt sidan.
    Gå din väg med övertygelse, om vinst för själen.
    TID är också VINST, så använd GRABBER när du KORSFÄSTER i mjukt och hårt!
  • Raoul Galli
    Okej, det är inte mer än rätt att du får sista ordet!
  • @Raoul Galli - I det här fallet var det snarare kontexten som gjorde det intressant; och att en hel del av det jag står för upprör en del.
  • Raoul Galli
    Men som läsare av dina gästtyckartexter har jag ändå fått ett starkt intryck av att denna tidigare professionella identitet återkommande återbrukas i ditt nuvarande professionella sammanhang. Både i val av diskussionsämne och i författarpresentationen. Men jag kan ha övertolkat dess betydelse. Hursomhelst verkar jaget, identiteten, eller varamärket (som jag kallar det i min forskning), vara en central aspekt i såväl din som min verksamhet. Lycka till!
  • @Raoul Galli - Det är ganska enkelt. Jag är inte präst. Jag är jag.
  • Raoul Galli
    Tack Niclas för ditt svar! Ledsen om jag som privatperson/forskare verkat ointresserad och ickereceptiv inför människors livsbanor. Men frågan är också vilka professionella roller som gäller i denna vår korrespondens som hoppar mellan gästtyckande i Resumé, kommersiellt företagande, hänvisande till tidigare prästposition, kommentarsfältskrivande, privat/kommersiellt bloggande med länkar till Resumé och samhällsvetenskaplig forskning.
  • Raoul Galli
    Tack för den utvecklande informationen. Uppgiften att Svenska kyrkan anser det fult att göra reklam har jag lite svårt att tro på, så mycket reklam som den institutionen gjort under 2000-talet - inte minst tillsammans med reklambyrån Paradiset (!).
    En annan sak som jag tycker är svår att förstå är varför du övergav prästämbetet för att bli marknadsförare. Har det med det du skrev i en tidigare opinionstext i Resumé att göra, att reklam handlar om att kränga och att övertyga människor om Jesus förtjänster går ut på något liknande?
  • @Raoul Galli: Varsågod - läs länken i http://deepedition.com/2006/12/31/reklam-ar-rek... och kanske ska du inse att jag spenderat rätt många år att diskutera marknadsföring och reklam med många olika personer inom kyrkan. Om du vill ha andra åsikter kan du även prata med Brygubben om hur Svenska kyrkan ser på reklam. Vad gäller Paradisetreklamen så är det sannerligen old news.

    Varför det? Well... varsågod att läsa på min privata blogg: Deepedition. Sök förslagsvis på "präst" "ämbete" etc.

    Å andra sidan anar jag att du egentligen inte är så intresserad... för att vara forskare känns du inte speciellt öppen inför hur människor kan välja olika banor - och att ta in många olika källor.
  • Dina ord engagerar och det märks att du brinner för dem. Också. Lycka till med det du vill göra!
blog comments powered by Disqus